• Zbiórki publiczne po nowemu

    Zgłoś lub rozlicz zbiórkę!

  • Karta Dużej Rodziny

    Złóż wniosek lub zostań partnerem!Warning: Parameter 3 to botmosfile() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Warning: Parameter 3 to botjDownload() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136
Wolontariat pracowniczy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 09 Październik 2009 20:27

 

 

 
 

 

 WOLONTARIAT PRACOWNICZY


Wraz z wzrostem popularności idei społecznej odpowiedzialności biznesu i społecznego zaangażowania coraz częstszą formą działalności wolontariackiej staje się tzw. wolontariat pracowniczy. Cechą wyróżniającą tę formę wolontariatu jest to, że jest stymulowany i – do pewnego przynajmniej stopnia – organizowany przez pracodawcę.

Zazwyczaj programy wolontariatu pracowniczego powstają i sa wdrażane w ramach strategii społecznej odpowiedzialności danego przedsiebiorstwa. Firmy, często we współpracy z organizacjami pozarządowymi realizują różne projekty, w których wkład strony „biznesowej” wykracza daleko ponad wsparcie finansowe: firmy udostępniają swoje zasoby wiedzy, know-how oraz czas swoich pracowników zaangażowanych osobiście w realizację projektów.
Z badań przeprowadzonych z inicjatywy kampanii biznesowej ENGAGE wśród firm działających w 11 krajach wynika, że niemal 70% firm bierze udział w tego rodzaju programach; 75% przedstawicieli badanych firm twierdzi, ze zaangażowanie pracowników jest jednym z najlepszych sposobów pomocy społecznościom lokalnym.

Także w Polsce Forum odpowiedzialnego Biznesu przeprowadziło badania na 170 firmach, w których ponad 80% menadżerów wskazało, że ich zdaniem społeczność lokalna oczekuje większego zaangazowania w rozwiązywanie ich problemów. Wolontariat pracowniczy odpowiada na te właśnie potrzeby.

Polskie firmy także zaczynają angażować się w tego rodzaju programy i doceniać ich pozytywny wpływ na wizerunek, a w konsekwencji pozycję na rynku. Z ich dotychczasowych doświadczeń wynika, że kierunki rozwoju programów społecznych powinien wynikać z potrzeb firmy, jej kultury organizacyjnej oraz potrzeb i oczekiwań pracowników.
W Polsce – w porównaniu z krajami „starej UE” – proces tworzenia modelowych rozwiązań w zakresie wolontariatu pracowniczego ma dość krótką historię, zatem nacisk powinien zostać położony na kwestie edukacyjne.

 

Czytaj artykuł:  Wolontariat pracowniczy bez obaw (format pliku: pdf.)

Dodaj do:

Facebook   
 

Galeria

 

Bannery

 
 
 
 
 
 
 
 
LOKALNE MEDIA
 
 
 
 
 
 

 .

Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości 

Strona jest własnością Urzędu Miasta Bartoszyce. Próba włamania rejestruje numer IP. Stworzone dzięki Joomla!. Designed by Lonex web host, web space. Valid XHTML and CSS.

stat4u