• Zbiórki publiczne po nowemu

  Zgłoś lub rozlicz zbiórkę!

 • Karta Dużej Rodziny

  Złóż wniosek lub zostań partnerem!Warning: Parameter 3 to botmosfile() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Warning: Parameter 3 to botjDownload() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136
Wolontariat za granicą PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 09 Październik 2009 20:16

 

 

 
 

 

JAK ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM ZA GRANICĄ?

Wolontariusz to ktoś, kto ochotniczo i bez wynagrodzenia pomaga innym. W Polsce w ostatnim czasie, daje się zauważyć rosnące zainteresowanie wolontariatem, zwłaszcza w jego wersji międzynarodowej. Coraz więcej osób pragnie żyć ciekawie i pożytecznie, i co więcej, ma wiarę, że uda się to zrealizować. Chcą oni pracować w Afryce, Azji czy Europie w ramach akcji humanitarnych, a przy okazji poznawać nowe kultury i obyczaje, zdobywać nowe umiejętności i doskonalić języki obce. Organizacje pozarządowe starają się odpowiedzieć na to zapotrzebowanie poprzez umożliwienie osobom zainteresowanym uczestnictwa w różnorodnych programach z zakresu wolontariatu zagranicznego.

KTO MOŻE WYJECHAĆ? wolontariat zagraniczny przeznaczony jest na ogół dla osób z doświadczeniem w pracy na rzecz innych, choć nie jest to warunek konieczny. Wolontariuszem może zostać osoba, która ukończyła 18 lat, dobrze zna język kraju do którego wyjeżdża lub język angielski. Czasem wymagane są szczepienia.

ORGANIZATORZY ZAPEWNIAJĄ wolontariuszom zakwaterowanie (bywa, że na kampingach i w namiotach), wyżywienie lub kieszonkowe, a także zwrot kosztów podróży służbowych.

EWENTUALNE KOSZTY, KTÓRE PONOSI WOLONTARIUSZ
(niektóre organizacje je pokrywają): wiza, podróż do wybranego kraju, ubezpieczenie.

CZAS TRWANIA:
na ogół są to 2-3 miesiące w okresie wakacyjnym. Są też projekty krótsze (10 dni) lub dłuższe (rok). Każda organizacja ma swoje własne wymagania, wolontariusz pracuje np. przez 5 dni w tygodniu po 6 godzin dziennie.

CO ZROBIĆ, ŻEBY WYJECHAĆ?


Aby wyjechać kandydat powinien:

 • wybrać interesujący go projekt z bazy danych,
 • wypełnić formularz aplikacyjny i wysłać go do organizacji, oraz wysłać list motywacyjny, cv ze zdjęciem, ewentualnie referencje, potwierdzenie działalności społecznej, swój adres zwrotny,
 • odbyć wstępne przygotowanie (tylko w niektórych organizacjach), które obejmuje kilkutygodniowy kurs języka.


W czasie trwania programu wolontariusz może być zobowiązany do udziału w seminariach (analizowanie przebiegu działań własnych, wymiana doświadczeń).

CO PO POWROCIE?


Niektóre organizacje współpracują ze swoimi wolontariuszami po zakończeniu programu wyjazdowego. Np. w Programie Młodzież po powrocie z wyjazdu, możliwe jest złożenie wniosku do organizatora o przyznanie środków finansowych na realizację własnego projektu, bezpośrednio związanego z pracą w charakterze wolontariusza.

GDZIE MOŻNA PRACOWAĆ?


Wolontariusze są potrzebni w bardzo różnych dziedzinach. Dzięki temu każdy może odnaleźć dla siebie jakieś ciekawe zajęcie, np.:

 • pomoc starszym, bezdomnym, bezrobotnym,
 • pomoc niepełnosprawnym,pomoc przy ochronie zdrowia,
 • zwalczanie narkomanii i alkoholizmu,
 • pomoc imigrantom i zwalczanie rasizmu,
 • usuwanie skutków kataklizmów i zniszczeń wojennych,
 • integracja społeczna i walka z wykluczeniem społecznym,
 • działania na rzecz wyrównywania szans,
 • zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży,
 • ochrona dziedzictwa narodowego,
 • ochrona przyrody,
 • media i komunikacja społeczna.


Wolontariusze wykonują pracę m.in. na rzecz domów dziecka, przedszkoli, ośrodków pomocy społecznej, domów spokojnej starości, placówek misyjnych, schronisk dla azylantów, ośrodków dla niepełnosprawnych, ośrodków eduka-cyjnych dla dzieci i dorosłych, organizacji młodzieżowych. Wolontariusze biorą udział w projektach edukacyjnych, ekologicznych, przy budowie obozów dla uchodźców, kościołów, przychodni medycznych.
Należy pamiętać, że zadania wolontariusza nie mogą zastępować niczyjej pracy zarobkowej.

UBEZPIECZENIE:

Każda organizacja indywidualnie określa zasady ubezpieczania wolontariuszy.
Kandydat sam musi się zorientować (najlepiej na stronach internetowych), co w kwestii ubezpieczenia organizacja zapewnia, a co, być może, będzie musiał sam sobie sfinansować.
Każda organizacja indywidualnie określa zasady ubezpieczania wolontariuszy. Kandydat sam musi się zorientować (najlepiej na stronach internetowych), co w kwestii ubezpieczenia organizacja zapewnia, a co, być może, będzie musiał sam sobie sfinansować.


Np. United Nations Volunteers jako część Programu UNDP ma bardzo rozbudowany system ubezpieczeń wolontariuszy biorących udział w projektach i akcjach ONZ-owskich.
Dotyczy to m.in. zabezpieczenia wolontariusza (a także jego rodziny, jeśli z nim wyjeżdża) zarówno w kwestii ewentualnych chorób czy wypadków, jak i diet.
W przypadku konieczności operacji, w ciągu 24h osoba poszkodowana zostaje przewieziona specjalnym śmigłowcem do najbliższego europejskiego szpitala. Później ma zapewnioną miesięczną rehabilitację. Wysokość diety jest zależna od zagrożenia, jakie istnieje w danym regionie. Dodatkowo wolontariusz otrzymuje pewną kwotę na każdego członka rodziny, który wyjechał razem z nim.

WOLONTARIAT EUROPEJSKI:

AVSO Association of Voluntary Service Organisations – zrzeszenie organizacji zajmujących się wolontariatem, jest międzynarodową organizacją pozarządową będącą platformą między narodowymi i międzynarodowymi organizacjami non-profit. AVSO współpracuje z Komisją Europejską w zakresie realizacji programu “MŁODZIEŻ”. Szczegółowe informacje na temat organizacji można znaleźć na stronie www.avso.org.
– zrzeszenieorganizacji zajmujących się wolontariatem, jest międzynarodową organizacją pozarządową będącą platformą między narodowymi i międzynarodowymi organizacjami non-profit. AVSO współpracuje z Komisją Europejską w zakresie realizacji programu “MŁODZIEŻ”.

 

Adresy internetowe wybranych organizacji, które zajmują się wolontariatem zagranicznym:


www.pah.org.pl
www.jedenswiat.org.pl
www.schuman.org.pl
www.unvolunteers.org
www.ecovolunteer.org
www.volunteer.org.nz

 

Dodaj do:

Facebook   
Ostatnio zmieniany w Piątek, 09 Październik 2009 20:26
 

Galeria

 

Bannery

 
 
 
 
 
 
 
 
LOKALNE MEDIA
 
 
 
 
 
 

 .

Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości 

Strona jest własnością Urzędu Miasta Bartoszyce. Próba włamania rejestruje numer IP. Stworzone dzięki Joomla!. Designed by Lonex web host, web space. Valid XHTML and CSS.

stat4u